•  
  • Archives for April 2012 (20)

Nytt för i sommar…

Denna sommar tänker jag mig att jag ska ha heldagar ute i naturen. En dag ska vara med Bergsmeditationen bland annat. Att samlas i fint väder, meditera, äta medhavd lunch och njuta av naturens symboler. Diskutera, skratta och umgås.

Bergsmeditationen är en visualiserad meditation, som gruppledare låter jag dig föreställa dig en väg som möjliggör att dina inre symboler blir medvetna. Din upplevelse tar vi sedan upp i gruppen och den här gången använder vi också den natur som vi befinner oss i till hjälp.

Låter det inte spännande? :)

Vi fortsätter sedan med diskussioner om symboler i allmänhet och dina i synnerhet.

En dag där vi kan umgås och plocka fram vårt inre språk och skaffa oss en större förståelse för det som pågår inom oss.

Är du intresserad av detta får du gärna mejla mig malou@livlustbalans.se så gör jag upp en lista. Datum har jag inte bestämt ännu men under juni månad skulle jag tro att denna första gång kommer att bli.

Ansvar…

Comments: 4 Comments
Published on: April 29, 2012

Detta är ett blogginlägg som jag gjorde oktober förra året. Det blev så aktuellt för mig så lägger jag in det igen!

ÅSKÅDARGRÄS: Även om vi ibland står vid sidan av har vi ansvar. ~Urban Gattzén~

Orden väcker tankar.

Ibland innebär livet ett agerande och ibland att man står bredvid. Och som man kan läsa Urbans ord här ovan kan det innebära att de som står bredvid behöver bli påminda om att de har ett ansvar. Och vice versa, ibland står man bredvid för att man har tagit ansvar.

Att ta sitt ansvar och ställa sig bredvid är i de allra flesta fall så mycket svårare än att agera. Det innebär oftast att man låter andra ta det ansvar som är nödvändigt, och det är inte alltid lätt inte. I detta kan man hitta allt från föräldraskapet till ledarskap i en organisation.

Ibland måste jag erkänna att jag misslyckas gruvligt med detta i min egen roll som mamma. Och ibland har vi en tendens att låta bli att se att det är vårt ansvar att ta ett steg tillbaka.

Det är skillnad på att försvinna för att man inte vill ta del av något och försvinna för att man vill ta del av något.

Står du på andra sidan staketet av rätt skäl?

Malou

Integritet

Categories: Tankemönster
Comments: No Comments
Published on: April 28, 2012

I gårdagens Metro fanns en liten notis om en 26-årig kille som hade smygfilmat en kvinna i ett solarium. Killen själv erkänner att han har gjort det och säger samtidigt eller rättare sagt hävdar att han inte velat kränka hennes integritet.

Näpp, det är jag faktiskt väldigt övertygad om att han inte hade en tanke på. För är det inte så att om man tillhör den kategori av personer som enbart har sig själv i åtanke, då blir det svårt att se/höra och känna vad andra upplever.

Den egna omedelbara behovstillfredsställelsen är det som gäller. Solen snurrar runt mig och jag är medelpunkten.

Jag vill ha, jag behöver, jag ska fram och ge mig det!

För de som inte riktigt vet hur begreppet integritet förklaras så säger Wikipedia så här bland annat:

Integritet som rättighet innefattar:

  • Egen integritet – handlar om egna känslor som går att kränka.
  • Personlig integritet – är ett rättsligt begrepp. Denna är skyddad genom lag och kränkning av den ses således som ett brott.
  • Nationell integritet – nationell suveränitet.

Egen integritet:

En känsla av okränkbar rätt till vad en individ uppfattar som sin egen personlighetssfär det vill säga den del av sitt liv som personen själv kan bestämma över och ha fredad (tankar, känslor, tro, egen kropp, sina saker, eget utrymme, etc).

 

 

 

Ibland finns det inga ord..

Categories: Citat och vackra ord
Tags: No Tags
Comments: 1 Comment
Published on: April 27, 2012

Jag kan vara din pläd.

Vagga dig trygg. Långsamt

och varmt kan du

försvinna

med mig runt omkring dig.

Jag håller dig, lugnt och

stilla. Mitt inre blir mjukt

upplöst och som handen

som för dig över.

 

Vila i mig och jag bär dig.

Lös det bara!!

Comments: No Comments
Published on: April 26, 2012

Det där med förändring kan ibland vara en knivig fråga. Människor har en tendens att inte vilja förändras däremot att sakens natur förändras det vill man.

För ett tag sedan hade jag en diskussion med en person om just det här. Vi pratade om olika sätt som finns för att underlätta den här processen som förändringar innebär. Och ibland kan det vara svårt!

Att möta någon som vill att saker ska förändras i livet kan även det vara lite trixigt. Det ska förändras men vad det är som ska förändras, vad problemet är, har personen ifråga egentligen inte funderat över. Det ska ändras bara eftersom så här kan man bara inte ha det!!

Ett sätt som både jag och min vän tyckte var ett bra sätt att börja med är att få en insikt i om var/vad man befinner sig just NU.

Först därefter fokuserar man sig på vart man vill komma.

Vad är det sedan som hindrar (problemet) från att komma dit? På det sättet kan man både hitta ett mål (som man inte så ofta har förutom något luddigt begrepp som att det ska bli bättre) och få en aning om vad det är för ett problem.

Det som man trodde var ett materiellt problem kan visa sig vara en värdering/förhållningssätt och det man uppfattade som ett känslomässigt problem kan visa sig vara administrativt.

Om man nu föreställer sig att det som man uppfattar som ett problem är borta kan nästa fråga vara om man skulle märka någon skillnad och vad det skulle vara i så fall. Finns det andra saker/känslor som skulle bli påverkade och vilka i så fall?

När jag själv står inför val/förändringar och är lite tveksam då brukar jag fråga mig själv: Vad “kostar” det att låta bli? Har jag lust/vilja/ork att betala det?

————————————————————————————

Bild:  alvaro tapia hidalgo

Våren

Categories: Allmänt
Comments: 1 Comment
Published on: April 25, 2012

Av ett svar från min kära kusin av ett av mina logginlägg på Fb kom minnen tillbaka,,puff sa det bara så var jag där..:)

Lisebergsbesök i barndomen,,det är synd att det inte finns några foton sparade av detta.

Vita trekvartstrumpor, vit kappa, svarta lackskor, vit båthatt och så kommer kronan av allt…..vita korta spetshandskar…Ljuvligt,,,jag känner även nu hur fin jag tyckte att jag var. Hur jag sprang omkring i dessa fina kläder och bara var ljuvligt vårig!!

Det är något speciellt med det där att klä upp sig, en annan intention tar plats i kroppen. Inget ont sagt om hur det är idag,,men kan sakna den där upplevelsen måste jag erkänna.

Någon som kommer ihåg mitten av 60-talet tro?

 

 

 

 

 

 

Bilden hittad på 60-tal.nu/pressbilder.

 

Vad är vackert?

Categories: Fundringar
Comments: 2 Comments
Published on: April 24, 2012
För mig är detta möte oerhört vackert. Bild tagen av Anna Wedin Andersson

För länge sedan ställde jag frågan: Vad är vackert för dig? till personer som jag hade runt mig i min omgiving. Föga förvånande fick jag svar såsom;

Ett barns nyfikna ansikte, erfarenheten som syns i en äldre kvinnas eller mans ansikte, en person som är lycklig och så vidare.

Om vi tänker på vad vi själva tycker är vackert, är det då inte underligt att vi så ofta faller i de hjulspår som reklamsidorna visar? Om vi själva tycker att det som strålar av glädje, livserfarenhet, nyfikenhet och engagemang är vackert, vad är det då som gör att vi strävar efter något helt annat för vår egen del?

Är inte det oerhört dumt så säg?

Valborg närmar sig..

Comments: No Comments
Published on: April 22, 2012

Valborg närmar sig..en tid för ceremonier. Beltane är ett annat ord och ett ord som kanske mest används idag av wicca traditionerna. Beltane – personligen tycker jag att det är vackert. Det sägs att det kommer från Gaelisk- Celtiska språket och det betyder Klar/Helig eld.

Beltane hölls för att markera och fira vårens ankomst och den sed som fanns att flytta boskapen till deras sommarbete. Från början hölls den inte vid något fixerat datum eller i samband med något solstånd. Man brukade hålla den vid första fullmåne efter 1 maj. En aning signal kunde vara att Hawtornet blommade.

Det var ett firande för fertilitet för land och dess djur. Man ansåg att eldens flammor och rök skulle rena hjorden och skydda dem under sommarbetet och ge en god avel. När djuren fått sitt tog byinvånarna med sig elden hem och använda den för att helga och skydda sig själv, man renade sitt hem och lättade sitt hjärta, därefter dansade man runt elden.

Om det hänger ihop med ovanstående det vet jag faktiskt inte men kanske kan tänka mig det. :) I vilket fall som helst är det även en tradition att fira Guden och Gudinnans bröllop på Beltane. Ögonblicket före orgasmen säger en del. Enligt en tradition gav sig par ut på ängarna och in i skogen för att älska kvällen innan. Det var ett sätt att främja tillväxten.

Ceremonier och ritualer är alla helande. Oundvikligen hjälper de till för att hela det fundamentala såret, illusionen av separationen från Skaparen och det skapade. Genom att vi deltar i ceremonier hjälper vi till att bygga broar. Vi reparerar övergångar så att din själ och din ande ska bli ett. När vi helgar viktiga livshändelser med en ceremoni så hjälper det oss att få frid med de oundvikliga förändringar som livet består av.

Ceremonin har en befästande verkan. Den hjälper oss att fokusera, att viktiga bitar får fäste. Du har dopet, konfirmationen, skolavslutningen, nyårsafton, bröllop osv. Likadant är det med de ceremonier som du skapar själv. Vårt omedvetna tar till sig detta och underlättar arbetet med att släppa taget och att tillföra något nytt.

Så Beltane kan vara tillfället för dig att göra en egen ceremoni. Har du bara intentionen med din ceremoni klart för dig kan du utforma den på det sätt som känns bäst för dig själv.

Passa på att släppa taget om det som du inte längre behöver, befrukta dig själv med det som du vill ha. Lyssna på din andes barn och njut av det som du själv skapar.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
page 1 of 3»
Om du vill prenumerera på mina inlägg…
Om du tittar ovanför detta inlägg, i bottenkanten av bilden högst upp så ser du ett litet orange rss tecken. Klickar du på den kan du sedan ställa in så att inläggen kommer till dig.
Följ bloggen med Bloglovin

Follow my blog with Bloglovin
--------------------------------------------------------

Min Facebook sida

Liv Lust Balans

Marknadsför din sida också




Blogglistor

TräningsbloggarHälsa



Hälsa

SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

SvenskaLänkar.com

1000länkar.com - gratis länkkatalog

Dagens Länkar

RSS

Welcome , today is Wednesday, October 15, 2025