•  
  • Archives for January 2012 (25)

Ordlös och stum

Categories: Citat och vackra ord
Comments: 2 Comments
Published on: January 31, 2012

Ordlös och stum

går jag under tills

jag möter det

som nöter

det som klagar

och blöter mina

kinder blir våta

visst är det så

att livet är en gåta.

 

Löser jag det blir

jag kung för

en stund, en liten

blund mitt på

dagen kanske

på magen vaggande

då den är rund

lös o krum kryper jag

sliten liksom sådär

liten.

 

Det glimrar bakom

locken skydden för

alla skotten det

som jag behöver

bemöta det som

söndrar och ändå

bygger min ryggrad

löddrar av smärta

och hjärtat

Det Älskar.

 

Ny symbol att fundera på

Categories: Glimtar om mig
Comments: No Comments
Published on: January 30, 2012

Ikväll var det dags att påbörja vårens bergsmeditationsgrupp. Alltid lika kul och spännande att starta upp en ny grupp. Några vana “bergsklättrare” och någon helt ny.

Spännande konstellation som säkert ger härlig dynamik i sluttampen. :)

Under tiden deltagarna mediterade fick jag själv till mig en alldeles ny symbol. Ska bli kul att fundera och känna vidare på den. Alltid något nytt att lära, alltid lika nyttigt att hålla sinnet öppet för det som kommer susande förbi.

 

MikeRIch

Meditation

Categories: Meditation
Comments: 2 Comments
Published on: January 29, 2012
digitalart / FreeDigitalPhotos.net

Läser en artikel i “Ny Psykologi” skriven av Jonas Mattsson som handlar om hur hjärnan blir påverkad av meditation.
Meditation har visat sig skapa ett nytt “grundläge” i hjärnan. Forskare vid Yale University kom fram till detta när de undersökte personer med större och mindre erfarenhet av meditation.
1. Det fanns minskad aktivitet i nätverket som är i olag vid ångest, adhd och alzheimer bl.a. Detta gällde oavsett vilken meditationsform.

2. De som mediterat mycket reglerade dessa funktioner även då hon bara vilade. Detta läget är mer fokuserat på medveten närvaro i nuet och mindre upptaget med jag-fixerade tankar. = Nytt grundläge.

3. Hos dem som mediterat mycket- men inte hos nybörjarna- kunde forskarna även se att de delar av hjärnan som reglerar självkontroll och kognitiv kontroll var extra aktiva. Det kan tyda på att den som mediterar mycket är bra på att hålla tillbaka grubblerier kring det egna jaget.

 

Musikapoteket

Categories: Musikapotek
Comments: No Comments
Published on: January 28, 2012

Minnen!!  Längtan, sorg, glädje och lycka. Allt mixas ihop.

Kvinnor tillsammans campande i en hage och sedan lyssnade på denna inspirerande man. :) Hjärtat befann sig på alla platser samtidigt i kroppen. Vilken upplevelse..

Kokopelli är det namn som är förknippat med myten om en flöjtspelande man. Många varianter finns det av myten och en är att han kommer med fertilitet för mark och människa. Och efter att man hört Douglas Spotted Eagle spela funderar man inte längre på varför ;)

Musiken går rakt in, pulserande från varenda liten tåtipp ända in i själen. Att dessutom uppleva det på plats, med eldar runt omkring och Native people som visar upp sina traditionella danser gjorde inte upplevelsen mindre.

Minnen..Att tankar och känslor inte är bundna till tiden är det väl ett exempel på. Tiden existerar inte i samma ögonblick som känslan av ögonblicket kommer tillbaka.

Underbara inspirerande Kokopelli, du får gärna kollra bort mig och ge mig gåvan av inspiration och kreativitet. Du får gärna ge mig gåvan av låta kroppen vibrera av liv. Smärtsamt, vackert och fyllt av glädje.

 

 

Ja, så kan det bli..

Categories: Citat och vackra ord
Comments: No Comments
Published on: January 28, 2012

En from man som levde efter Guds vilja, bodde i en liten dal. En dag kom ett enormt regnväder som översvämmade hela dalen och mannen fick fly upp på sitt hustak för att inte bli dränkt. Hela tiden var han dock helt övertygad om att Gud skulle hjälpa honom. Efter ett tag , när vattnet stod honom upp till midjan, kom det en räddningsbåt som erbjöd sig att hjälpa mannen. Han avvisade dem och sa:

- Jag litar helt på Gud och jag kommer att be och tro på att han tar hand om mig.

Båten åkte iväg och efter ett tag,, när vattnet stod mannen upp till halsen, kom ytterligare en räddningsbåt som mannen avvisade med att återigen säga:

- Jag litar helt på Gud och kommer att be och tro på att han tar hand om mig.

Det fortsatte att regnar och till slut var vattnet så högt att bara munnen och näsan stack upp över vattnet så att mannen precis kunde andas. Då kom det en helikopter som skickade ner en räddningsstege och skrek:

- Kom upp, vi för dig i säkerhet.

- Nej , svarade mannen precis som de andra gångerna.

- Jag litar helt på Gud och kommer att be och tro på att han tar hand om mig.

Helikoptern flög iväg samtidigt som det fortsatte att regnar. Till slut var vattnet så högt att mannen drunknade. Han kom till himlen och fick där tillfälle att möta Gud. Mannen satte sig framför Gud och sa:

- Jag hade så stark tro på dig, jag bad ofta och följde din vilja jämt. Jag förstår inte varför du inte räddade mig?

Gud kliade sig i huvudet och svarade:

- Jag förstår inte heller. Jag skickade ju två räddningsbåtar och en helikopter.

—————————

Lekande lätt

Comments: No Comments
Published on: January 27, 2012

Läste en artikel av Linda Backman där hon menar att det går att dra nytta av dataspelens psykologi i vardagen..

Roligt idé tänkte jag och började läsa. Och visst känner jag igen mig själv ( och många andra också för den delen) när hon börjar sin artikel med att ta upp alla de saker i vardagen som det ibland bara inte fungerar att göra. De känns inte belönande och de är inte heller roliga att göra. Hon undrar sedan: ” Vad är det för mekanismer som gör att människor utan svårigheter tar sg vidare i meningslösa spel som Tetri och Word feud samtidigt som de upprepade gånger misslyckas med att tömma sin överfyllda tvätt-eller mejlkorg?”

Enligt boken “Glued to games” hävdar psykologforskare och spelutvecklare att det finns tre principer som förklarar vad det är i dataspel som gör att vi blir spelberoende.

1. Det ger dig en upplevelse av att vara kompetent 2. Självständig och 3. Socialt bekräftad.

Dessa principer omvandlas nu till att få vardagssysslorna gjorda.

1. Handlar då om att göra dina mål nåbara. Om målet i ett spel verkar vara ouppnåligt tappar man lätt intresset, detsamma gäller mål ute i vardagen.

Om du har en inre målbild av ett hem som skiner så rent så att man skulle kunna utföra en operation på hallgolvet då är det en ganska nedslående målbild. :( 

I stället ska du alltså unna dig ett lågt mål, det kan gälla att bara städa en hylla, eller bara att ägna en viss tid åt en sak.

I varje bra spel kan spelaren se hur långt hon har kommit och hur lngt det är kvar på en karta eller mätare Så här gör du då: Rita en linje, eller mätare där du kan pricka av varje steg du tar i rätt riktning.”

2. Påbörja. Spel är ofta konstuerade så att man går över till nästa bana nästan omärkligt. Genom detta lockas/luras man att slutföra nivå efter nivå.

Genom att påbörja upplever du att du redan har kommit en bit på väg. Dessutom är det så finurligt att vi minns saker bättre om de är påbörjade och vi minns det absolut bättre än om vi inte skulle ha påbörjat det och vi minns även de påbörjade bättre än de avslutade. ( Tänk vad finurligt det passade in i mitt förra inlägg o då hade jag inte läst detta ännu)

Ta alltså ett första steg, du får försöka överlista dig själv. Slå upp numret till den person du ska ringa men du behöver inte ringa själva telefonsamtalet, sortera tvätten utan att tvätta m.m. ( Påminner om min 10 minuters sysselsättning)

3. Se till att du blir belönad så ofta du kan. I ett spel blir du hela tiden belönad när den här snabba återkopplingen kommer blir du motiverad att fortsätta. Mer och mer poäng vill du ha.

Här ska du fundera över vilka mönster du har? Det blir knappast någon snabb belöning om du har som vana att slå dig ner i soffan innan du ska påbörja städningen exempelvis.Det blir mer damm!

4. “Var din egen enarmade bandit.”

Skriv ner på lappar din att-göra-lista. Varje lapp ska innehålla en tidsbegränsad aktivitet, tex städa i köket, 20 minuter.

Skriv även belöningslappar, typ äta en chokladbit, köp en rolig tidning etc.

Alla lapparna lägger du sedan i en burk och från denna kan du sedan dra en lott.

5. “Se till att du får andras bekräftelse”.

Använd de program som finns ex till smartphone, eller varför inte FB eller liknade sidor. Tränar du, lägg in dina resultat. Lägg ut kommentarer som att du nu har städat hela köket och invänta alla “gillaknapptryck” eller uppmuntrande tillrop.

start och stopp

Comments: 1 Comment
Published on: January 26, 2012

Jag tycker ofta att jag hör folk prata om att de har svårt för att komma i gång med saker. Att få “tummen ur” är inte alltid lätt. Det finns ju så oerhört många saker som detta kan bero på.

Inte lika ofta tycker jag att jag hör någon prata om att det är så svårt för att sluta med saker i tid, även om det sker då och då.

Men egentligen är ju det jätteviktigt att sluta göra saker som det är att börja göra saker? I vissa fall är det prestationsspöket som kommer in, det är aldrig bra nog och i andra fall är det helt enkelt så att vi fortsätter att göra saker bara av gammal vana.

Ett annat problem som jag själv nyss tagit itu med är att det ligger en massa projekt runt omkring mig som är påbörjade med aldrig avslutade. Att de ligger där de ligger innebär även att de kostar energi. Jag slutar aldrig att slösa min energi på något som bara ligger i högar. Eftersom jag vet att de finns där är jag påverkad, mer och i vissa fall mindre.

Idag har jag tagit itu med dessa påbörjade projekthögar och jag har haft inställningen “sluta göra” och inte “avsluta” projektet.

Jag gick helt enkelt igenom högen och tittade efter hur många av dessa projekt som fortfarande var aktuella för de mål, önskningar och fantasier jag har för mitt liv just nu.

De som inte kunde kvala in, oavsett hur bra de var, blev till små sönderrivna papperstussar som hamnade i återvinningen.  Jag slutade helt enkelt att ha kvar dem.

I samma “sluta-göra” anda ändrar jag nu på mitt beteende att passa på att ta med mig det, eller slänga det, eller vattna den blommen när jag egentligen ska fokusera på att hämta nytt papper till skrivaren….:)

Musikapotek- ordlös

Categories: Musikapotek
Comments: No Comments
Published on: January 23, 2012

Av ERA.s Return to Innocence blir jag ordlös. Har alltid blivit! En av mina absoluta favoriter och det räcker med att jag hör första tonen så blir mina ögon fyllda. Smärtsam Favorit.

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
page 1 of 4»
Om du vill prenumerera på mina inlägg…
Om du tittar ovanför detta inlägg, i bottenkanten av bilden högst upp så ser du ett litet orange rss tecken. Klickar du på den kan du sedan ställa in så att inläggen kommer till dig.
Följ bloggen med Bloglovin

Follow my blog with Bloglovin
--------------------------------------------------------

Min Facebook sida

Liv Lust Balans

Marknadsför din sida också




Blogglistor

TräningsbloggarHälsa



Hälsa

SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

SvenskaLänkar.com

1000länkar.com - gratis länkkatalog

Dagens Länkar

RSS

Welcome , today is Sunday, January 18, 2026