Här kikar de in titt som tätt de små spökena.
I det här huset som jag just nu befinner mig där duggar andebesöken tätt. Även om jag egentligen inte riktigt förstår varför de skulle vilja vara kvar här. Varför inte vila istället, eller vara i en miljö som inte är lika ledsam som denna?
Här finns 2 avdelning äldreboende, 2 avdelningar demensboende, 1 avdelning korttidsboende äldre och 1 avdelning korttidsboende funktionshinder.
Det finns roligare ställen att vara tänker jag. Men ändå smyger det då och då en liten skugga förbi, en plötslig påtaglig närvaro som absolut inte tillhör mig och inte någon av de boende här heller.
Kanske kan man tycka att det är min fantasi som spelar mig ett spratt, helt ensam o två avdelningar att springa i mellan. Men nej, så är det nog inte. Jag kan gå runt ett hörna och bara sisådär springa in i känslan om det är någon som förstår vad jag menar.
I vilket fall som helst så kanske de samsas väl med de äldre här, alla är ju inte helt alerta och friska som nötkärnor precis.
Jag kanske också behöver lite sällskap förutom de förvirrade små damerna som prompt ska gå iväg till jobbet kl 02 på natten eller som är ytterst förgrymmade över att de inte blir serverade frukost kl 04.
Det är alltså inte speciellt lugnt o tyst här :)..Nu är klockan snart 05, jag har gått min runda, hjälpt de som behövt bli hjälpta, lotsat tillbaka lilla damen för femte gången till sitt rum och försäkrat mannen att förrådet inte är hans rum som har blivit ockuperat och sitter nu en liten stund innan det är dags för att sista gången gå runt.
Jag hoppas att ni alla sovit lugnt o fridfullt o drömt sött!

Oj, är du helt ensam över nattpasset. Kan inte vara helt lätt att hålla sig vaken, tänker jag. Men jag kanske har fel. Sedan gäller det att “besökarna” är snälla andar, annars skulle inte jag vilja arbeta ensam om natten. Men men.. jag hoppas du får sova när du kommer hem. kram kram
Besökarna har ännu så länge inte gjort så mycket väsen av sig förutom deras närvaro så det är lugnt. Det som är lite kymigt tycker jag det är att det ska vara släckt överallt. Spartiden och de (ledningen) tror att de äldre förstår att det är natten om de kommer ut i en svart korridor istället för en ljus. Hm..möjligtvis de friska men inte annars.
Ha en härlig dag Marie-Louise