•  
  • Balans
  • Kalender – Månen som ljusbärare 13 december

Kalender – Månen som ljusbärare 13 december

Categories: Balans
Comments: No Comments
Published on: December 13, 2013

 

Lucia dagen. En dag då jag vandrar inåt i mig själv. Ljusen och stämningen för mig tillbaka till längtan och saknad. Känslan av detta blandas även med inre värme och tacksamhet. Ibland är det svårt att särskilja om det är längtan till något som varit eller längtan till något som aldrig funnits. Vi har väl alla stunder då vi kan förnimma att det vi längtar efter är en dröm eller en känsla av att så borde det ha varit.

Då jag vandrar inåt dyker mina övergångar upp. Från flicka, till mogen kvinna, till den övergången jag är i nu. Den här Luciadagen så ser vi 3/4 av månen. Kanske är det därför som jag upplever det lite annorlunda än förra året då den sammanföll med mörkermånen.

Nu är vi ju på väg till fullmånen som har en helt annan mer utåtriktad energisk energi än vad mörkermånen har. Trots detta är det ju inte så att vi är utan de minnen, bilder och känslor som gör att vi går inåt till de djupare lagren av oss själva.

Nu när ljusbäraren kommer är det Hecate, som ljusbärare, som är vägvisare för hur jag kan använda och förlösa de känslor som dagen för med sig.

En Gudinna som väcker många känslor. Hon ses som magins Gudinna och i många fall är rädslan för henne stor.

Min egen erfarenhet av Hecate säger mig att det är hennes förmåga att integrera alla övergångar som gör att hon väcker rädslor. Jungfru, moder och den gamla. Alla delar bär hon med sig och det innebär visdom och visdom kan skrämma. Hon är den som har nyckeln till vandringen mellan världarna och hon kan vara din följeslagare ner till dina djupare skikt.

Och varför dessa vandringar till de djupa? För att hitta kärleken till sig själv är min upplevelse. För visst är det en av de svåraste sakerna?

People often say that ‘beauty is in the eye of the beholder,’ and I say that the most liberating thing about beauty is realizing that you are the beholder. This empowers us to find beauty in places where others have not dared to look, including inside ourselves. ~Salma Hayek

 

Varje gång jag reser in i mig själv så är det mig själv och min kärlek till mig själv som jag söker. Och Lucia är inget undantag. Dagen tar med mig på en resa kantad av glädje och smärta.

Jag är min egen ljusbärare, precis som du. Jag kommer och sprider glädje och värme till mig och de runt omkring. Mitt mörker lyser jag upp med eldens transformerande energi och jag gör det skridande.

Jag är villig att följa Byron Katies råd:

Do you want to meet the love of your life?  Look in the mirror. ~Byron Katie

 

Är du?

………………………………….

Bild: okänd

 

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Om du vill prenumerera på mina inlägg…
Om du tittar ovanför detta inlägg, i bottenkanten av bilden högst upp så ser du ett litet orange rss tecken. Klickar du på den kan du sedan ställa in så att inläggen kommer till dig.
Följ bloggen med Bloglovin

Follow my blog with Bloglovin
--------------------------------------------------------

Min Facebook sida

Liv Lust Balans

Marknadsför din sida också




Blogglistor

TräningsbloggarHälsa



Hälsa

SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

SvenskaLänkar.com

1000länkar.com - gratis länkkatalog

Dagens Länkar

RSS

Welcome , today is Friday, February 7, 2025