Skelettkvinnan

Categories: Mina inre symboler
Comments: 3 Comments
Published on: June 14, 2011

Idag behöver jag det, sjunga kött till mitt skelett. Precis som i sagan om Skelettkvinnan.

Mannen som fiskade, fick upp ett skelett och som blev så rädd att han snabbt rodde in utan att se sig omkring. Som inte förstod att skelettet fastnat i draget och släpades efter honom medan han sprang. Och sprang gjorde han ända tills han kom fram till sitt tält, där kröp han in med skelettet efter.

När rädslan tappat greppet om honom såg han var det var och han lät det inte bara ligga utan han lade benen till rätta. Med varsam hand lösgjorde han linan som var helt insnärjd i alla knotor och ben.

Det var en ensam man, inte bara det att han saknade en partner utan han var även ensam till sinnet. Något saknades honom. Under natten drömde han och tårar rann ner för hans kinder. Skelettkvinnan var en törstig kvinna och hon kröp fram på sina knotor för att dricka sig otörstig av mannens tårar.

Hon la sig bredvid mannen och hörde hans trumma, hans hjärta, hon stack in en hand och tog ut hjärtat. Med hjärtats hjälp trummade hon fram kött på sina ben. När hon trummat och sjunget fram hela sin varma kropp la hon sig tillrätta nära mannen och stoppade tillbaka hjärtat in i mannen.

Det här behöver jag göra. Jag har fiskat upp något som jag nu har haft efter mig en tid. Jag har sprungit utan att se mig omkring, jag har påbörjat mitt arbete med att lägga till rätta benen. Jag ser vad det är och rädslan börjar släppa. Nu är det nog dags för att tillåta mina tårarna rinna, att acceptera det som är så jag kan bli mer av mig själv igen. Mitt hjärta behöver tala. Jag behöver helt enkelt sjunga kött på benen.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 comments on “Skelettkvinnan

  1. Ida Elmäng on said:

    wow, malou. så vacker historia.

    • Ja, Ida. =) Folksagorna pratar direkt med själen. Själen som förstår även om ditt medvetande inte snappar upp det. Vilken saga tycker du bäst om?

  2. Pingback: quoted on Sjunga kött till mitt skelett | Liv Lust Balans

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Om du vill prenumerera på mina inlägg…
Om du tittar ovanför detta inlägg, i bottenkanten av bilden högst upp så ser du ett litet orange rss tecken. Klickar du på den kan du sedan ställa in så att inläggen kommer till dig.
Följ bloggen med Bloglovin

Follow my blog with Bloglovin
--------------------------------------------------------

Min Facebook sida

Liv Lust Balans

Marknadsför din sida också




Blogglistor

TräningsbloggarHälsa



Hälsa

SvenskaSajter.com - gratis länkkatalog för hemsida & blogg

SvenskaLänkar.com

1000länkar.com - gratis länkkatalog

Dagens Länkar

RSS

Welcome , today is Tuesday, March 18, 2025